Rolnicy będą protestować na DK78 w Szczekocinach. Będą utrudnienia
Uwaga kierowcy przejeżdżający przez powiat zawierciański. 28 października w gminie Szczekociny czekają na Was ogromne utrudnienia. Wszystko za sprawą protestu rolników z województwa śląskiego.
Na środę, 28 października, w gminie Szczekociny planowany jest protest organizowany przez Solidarność Rolniczą Województwa Śląskiego. Protest ma na celu wyrażenie sprzeciwu wobec przyjęcia nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Mowa o słynnej „Piątce dla Zwierząt”. W projekcie znalazł się m.in. zakaz hodowania zwierząt na futra (za wyjątkiem królików – przyp. red.), trzymania zwierząt domowych na stałe na uwięzi, używania kolczatek oraz wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych, czyli na przykład w cyrkach. Ponadto, ubój rytualny ma być możliwy tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych. Określa także, że warunki trzymania zwierząt domowych w kojcu uzależnione będą od wysokości zwierzęcia w kłębie. Nowelizacja wprowadza także zapis, że opiekę nad bezdomnymi zwierzętami mogą realizować gminy lub organizacje społeczne zajmujące się statutowo ochroną nad zwierzętami.
– Jesteśmy przeciwni przede wszystkim wobec trzech punktów tej nowelizacji. Pierwszy to ten dotyczący uboju rytualnego. My go nie wyeliminujemy w Europie lub na świecie. Polscy rolnicy jedynie na tym stracą. Sytuacja będzie podobna do tej z burakami cukrowymi, tytoniem lub chmielem. Tu też są rzucane kłody pod nogi, a czy ludzie mniej piją lub palą? Nie. Korzystają z tytoniu i chmielu produkowanego poza granicami kraju – mówi Andrzej Miąsko, członek rady krajowej NSZZ Solidarność RI. – Drugi punkt dotyczy likwidacji hodowania zwierząt na futra. Każda gałąź biznesu jest potrzebna w naszym kraju. Ponadto, to przedsiębiorstwa, którym ludzie poświęcili całe swoje życie. Niewiele osób zdaje sobie także sprawę, że to system naczyń połączonych. Norki zjadają odpady z polskich masarni, które jeszcze dostają za to pieniądze. Jeśli nie będzie produkcji futer z norek, to te odpady będzie trzeba inaczej zutylizować i to kosztuje. Wzrosną koszty produkcji i ceny produktów. Spadnie sprzedaż na rynek zachodni. Zostanie zachwiana rentowność biznesu, spadnie ilość kupowanej paszy dla zwierząt. A to odczują już zwykli rolnicy. Trzeci punkt to ten dotyczący zwiększenia kompetencji organizacji proekologicznych. Rolnicy uważają, że to nie jest potrzebne. My naprawdę dbamy o swoje zwierzęta. Nie możemy sobie pozwolić na ich złe traktowanie. Od kontroli natomiast jest weterynaria. A proszę mi uwierzyć, że te kontrolne zawsze są bardzo dokładne i szczegółowe – dodaje.
Nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt budzi ogromny sprzeciw rolników, a protesty organizowane są w całym kraju. Ten w gminie Szczekociny będzie wiązać się z utrudnieniami w ruchu. Pojawią się pomiędzy godz. 10, a 13. Mogą być one dotkliwe, bo droga krajowa nr 78 jest trasą tranzytową pomiędzy Siewierzem, a województwem świętokrzyskim. Jest bardzo ruchliwa. Najpierw przez DK78 w Szczekocinach przejadą rolnicy na traktorach. Następnie planowana jest blokada czasowa na wysokości stacji paliw Orlen znajdującej się na wjeździe do Szczekocin.
– Dlaczego Szczekociny? W tej gminie jest duża kumulacja hodowli krów i bydła. Rolnicy z tego regionu są bardzo zainteresowani nowelizacją ustawy. Dodatkowo, przez gminę przebiega ważna droga, więc protest będzie zauważony. Rolnicy mają do tego punktu blisko. Na protest ma przyjechać także grupa rolników z pobliskich miejscowości z województwa świętokrzyskiego – mówi Andrzej Miąsko. – Podczas protestu nie stawiamy na utrudnienia, a na wyłuszczenie problemu i naszych postulatów. Planujemy prowadzenie blokady czasowej. Oznacza to, że droga krajowa nr 78 będzie blokowana przez 15 minut, a następnie przez kolejne 15 minut będzie możliwy normalny ruch. Tak, aby nie powstawał żaden większy zator w tym miejscu. Po 15 minutach droga znowu będzie zablokowana, a po kolejnym kwadransie policja puści normalnie ruch. Ponadto, planujemy 1-2 przejazdy traktorami przez „krajówkę” – dodaje.