Zawiercie rezygnuje z podatku od posiadania psa

Rada miejska w Zawierciu zniosła z obrad punkt dotyczący uchwały w sprawie uchwalenia podatku od posiadania psa. Oznacza to, że w 2021 roku taka opłata nie będzie pobierana od właścicieli czworonogów.

Podczas październikowej sesji rady miejskiej radni obradowali m.in. nad projektem uchwały w sprawie uchwalenia podatku od posiadania psa. Radny Przemysław Trepka sugerował, że miasto powinno zdecydować się na zniesienie tego podatku, ponieważ prawie nikt takiego podatku nie płaci. Z informacji podanych na sesji wynikało, że z tego obowiązku wywiązuje się jedynie około 400 osób. Znacznie wyższe są koszty związane z postępowaniem egzekucyjnym. Ponadto, miasto nie ma narzędzi do ustalenia kto rzeczywiście jest właścicielem psa.

– Urząd nie posiada instrumentów prawnych do kontrolowania wykonania podatku. Mogą to robić strażnicy miejscy, ale koszty postępowania w momencie, gdy ktoś nie płaci podatku są wysokie. Mieszkaniec może zgłosić wyjaśnienie, że nie jest właścicielem psa i na przykład tylko go wyprowadzał na spacer. Nie ma instrumentów prawnych do weryfikacji, kto jest faktycznie właścicielem psa – mówił Wojciech Berendowicz, radca prawny Urzędu Miejskiego w Zawierciu.

Przemysław Trepka złożył wniosek o zdjęcie uchwały w tej sprawie z porządku obrad. „Za” głosowało 11 radnych. Oznacza to, że w 2021 roku mieszkańcy Zawiercia nie będą musieli płacić podatku od posiadania psa. Przypomnijmy, że ta opłata istniała od wielu lat. W 2020 roku wynosiła ona 35 złotych. Warto dodać, że ta kwota nie uległa zmianie od co najmniej 10 lat. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Back to top button