
Wirtualne wystawy
Święta Bożonarodzeniowe, Sylwester 2020/2021 i Nowy Rok będą z pewnością wyjątkowe. Pandemiczne obostrzenia sprawiają, że musimy zrezygnować z hucznych przyjęć i spędzić ten czas w domach. Będziemy zamknięci w domu ciałem, ale niekoniecznie duchem. To będzie świetny czas, do obycia wirtualnych wędrówek.
Domowa izolacja nie musi być nudnym i smutnym okresem. Poza skupieniem się na zacieśnianiu więzi między najbliższymi, warto spróbować rozrywkowo i pouczająco wykorzystać czas domowego zamknięcia. Tym bardziej, że od 28 grudnia do 17 stycznia obowiązuje narodowa kwarantanna. Współczesne możliwości techniczne umożliwiają odczuwanie, oglądanie czy po prostu zwiedzanie innych miejsc w domowym zaciszu. Czyli to co było dodatkową możliwością, w obliczu pandemii koronawirusa może być jedną z niewielu szans nawiązania kontaktu z kulturą.
Zarówno w Polsce jak i na całym świecie funkcjonuje wiele cennych dla kultury miejsc, jedną z ich największą zaletą jest możliwość zdalnego ich zwiedzania. Na wirtualne spacery udamy się także wydawałoby się do popularnych i zwyczajnych miejsc. Jeśli brakuję nam widoków krajobrazów naturalnych, miejskich, to… Możemy takie zobaczyć na:
Największym Portalu Wycieczek Panoramicznych
Na wycieczki wirtualne wybierzemy się jednak przede wszystkim do instytucji kulturalnych, do muzeów i galerii. Przedstawiamy propozycję takiej formy zwiedzania, zarówno dla naszego kraju jak i zagrany. Wystarczy, że odwiedzimy stronę i wybierzemy coś interesującego.
Muzeum w Bochni – Przygotowało wystawę wirtualną pt. “Święta jak marzenie”. Wystawa jest dostępna od 20 grudnia i prezentuje rysunki, obrazy i zdjęcia. Są one udostępniane na stronie.
Muzeum Narodowe w Warszawie – Polskie muzeum zaprasza na wystawę “Polska. Siła Obrazu”. Jest to pokaz ponad 100 obrazów polskich twórców pochodzących ze zbiorów własnych i innych kolekcji krajowych. Na wystawie prezentowane będą dzieła: Stanisława Wyspiańskiego, Aleksandra i Maksymiliana Gierymskich, Jana Matejki, Leona Wyczółkowskiego, Józefa Mehoffera, Olgi Boznańskiej, Józefa Brandta, Józefa Chełmońskiego, Ferdynanda Ruszczyca, Konrada Krzyżanowskiego, Jacka Malczewskiego, Wojciecha Weissa, Jana Stanisławskiego, Juliusza i Wojciecha Kossaków, Witolda Wojtkiewicza, Władysława Ślewińskiego, Artura Grottgera, Józefa Simmlera, Juliana Fałata, Zbigniewa Pronaszki. Wystawa jest dostępna pond linkiem.
Kopalnia Soli w Wieliczce – Jest miejscem chętnie wybieranym przez naszych rodzimych poszukiwaczy wrażeń oraz przez niezliczone zagraniczne wycieczki. Na 3 kilometrowej trasie sięgającej nawet 135 metrów pod ziemię zwiedzimy stare szyby kopalnie. Wirtualne zwiedzanie umożliwia Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka, jest oczywiście brzpłatne i dostępne pod linkiem.
Zamek w Malborku – Zamek był siedzibą zakonu krzyżackiego i jego historia zaczyna się przed XIII wiekiem. Znana twierdza jest charakterystyczną budowlą polskiego pomorza. To świetny przykład budowy średniowiecznych umocnień i fortyfikacji. Poza funkcjami obronnymi jest monumentalną budowlą, której widok i historia może urzec. Bezpłatny wirtualny spacer odbędziemy tutaj.
Muzeum Auschwitz-Birkenau – Muzeum w Oświęcimiu powstało na terenie nazistowskiego obozu koncentracyjnego. Opowiada smutna i przerażającą historię o popełnianych tam zbrodniach. Jeśli masz wątpliwości, jak zniesiesz zwiedzanie obozu, zacznij od wirtualnej wycieczki.
Guggenheim Museum w Nowym Jorku – Muzeum Guggenheim jest znanym i cenionym przez specjalistów i miłośników sztuki z całego świata miejscem. Posiada w swoich zbiorach najlepsze obrazy swoich epok np. impresjonizmu, postimpresjonizmu, nowoczesności i współczesności. Namalowane przez takich twórców jak: Cézanne, Picasso, Chagall, Léger, Braque czy Kandinsky. Na wirtualną wyvieczkę do muzeum wybierzemy się dzięeki projektowi Google Arts.
Rijksmuseum w Amsterdamie – Muzeum posiada w swoich zbiorach dzieła najbardziej znanych holenderskich malarzy. Jednak muzeum jest prezentacją holenderskiego malarstwa, ze szczególnym uwzględnieniem “złotego wieku”. Znajdziemy w nim pracę m.in. Johannes Vermeera i Rembrandta. Na wirtualną wycieczkę do muzeum wybierzemy się dzięki projektowi Google Arts.
Luwr – Dawniej była to posiadłość władców Francji. Rezydencja królewska obecnie stała się jednym z najbardziej znanym na świecie muzeum i galerią sztuki. Posiada liczne zbiory, które dotyczą zarówno historii – archiwalia i artefakty, jak i najpiękniejszych dzieł sztuki. Oferuje niejedną, a wiele tematycznych wycieczek wirtualnych. Na wirtualne wycieczki wybierzemy się za pomocy strony internetowej.
Musée d’Orsay w Paryżu – Placówka posiada wiele obrazów najwybitniejszych francuskich twórców. Zobaczymy w niej obrazy Claude Monet, Paul Cézanne, Paul Gauguin. Na wirtualną wycieczkę do muzeum wybierzemy się dzięki projektowi Google Arts.
Van Gogh Museum w Amsterdamie – Muzeum skupia dzieła autorstwa Vincenta van Gogha. Na miejscu jest ich niemal 700. Na wirtualną wycieczkę do muzeum wybierzemy się dzięki projektowi Google Arts.
British Museum w Londynie – Jest to muzeum z tradyjami, które w swoich zbiorach zgromadziło eksponaty dotyczące Anglii, krajów z nią związanych np. Egiptu. Na wirtualną wycieczkę do Muzeum wybierzemy się za pomocą linku.