
Jak korzystać bezpiecznie z Internetu?
Tytuł tylko pozornie brzmi przewrotnie. Zdalna rzeczywistość stała się naszą codziennością. Niebezpieczeństwa w sieci czyhają zwłaszcza na najmłodszych. Co zrobić, aby im zapobiec? Jak wykorzystać Internet dla pożytecznych celów?
Bezpieczne korzystanie z sieci jest możliwe. Przekonały się o tym dzieci i młodzież podczas e-prelekcji, zorganizowanej przez funkcjonariuszy z Powiatowej Komendy Policji w Zawierciu. Odbywanie zajęć w trybie zdalnym przez uczniów stało się czymś powszechnym. Policjanci również muszą być elastyczni i dostosować się do nowej rzeczywistości oraz przestrzegać przed cyfrowymi zagrożeniami, np. hejtem.
Szkolenie dla najmłodszych zostało przeprowadzone przez Powiatową Komendę Policji w Zawierciu. Do tego zadania wyznaczony został Zespół ds. Profilaktyki Społecznej, Nieletnich i Patologii. We wtorek, 16 lutego, odbyło się spotkanie w trybie zdalnym z policjantami. Zaprezentowana została prezentacja multimedialna, a następnie zostały omówione poruszane przez nią sprawy.
Aktualnie dzieci i młodzież, z racji trybu życia, jest szczególnie narażona na niebezpieczeństwa, czyhające w Internecie. Przypomnijmy, że naukę w trybie stacjonarnym kontynuują jedynie najmłodsi. Starsze dzieci i młodzież pozostały przy nauczaniu niestacjonarnym – przez Internet. Dlatego też policjanci podczas e-prelekcji poruszyli parę najważniejszych kwestii, związanych z obecnością w Internecie.
Najważniejsze oczywiście jest bezpieczeństwo. Zaraz po nim funkcjonariusze przypomnieli o tzw. netykiecie – czyli zasadach dobrego zachowania w sieci. Cyfrowy savoir vivre sprawia, że Internet staje się przyjazną przestrzenią. Dbajmy o to, aby nią był. Bądźmy pomocni, świadomi, ale przede wszystkim rezolutni. Nie rozpowszechniajmy wizerunku innych osób bez ich zgody. Uważajmy też, komu udostępniamy swój. Wszędzie, gdzie to tylko możliwe, należy stosować zasadę ograniczonego zaufania. W sieci jest dużo fałszywych osób, które pod pozorem nawiązania znajomości chcą wyłudzić nasze dane osobowe. W innym przypadku mogą skłonić najmłodszych do podążania za niewłaściwymi wzorcami.
Nie jest jednak tak, że dzieci i młodzież są w Internecie bezkarne. W trakcie e-prelekcji policjanci powiedzieli także o konsekwencjach nieodpowiedniego zachowania. Poruszony został również temat cyberprzestępczości.
fot. https://zawiercie.policja.gov.pl/
Krzysztof A. Kluza