
5 faktów, których nie wiedziałeś o Zawierciu
Często mieszkając w mieście, w którym się urodziliśmy, nie znamy jego historii, tradycji, ani związanych z tym miejscem opowieści. Na przykład, że w czasie okupacji niemieckiej zmieniono nazwę miasta na Warthenau, jakie inne ciekawe fakty skrywa powiat zawierciański?
Fakt numer 5- początek kolejnictwa na ziemi zawierciańskiej
Pierwszy pociąg przez Zawiercie przejechał 1 grudnia 1847 r. Jednotorowa linia kolejowa połączyła Częstochowę i Ząbkowice. Trasa liczyła około 56 km. Obecnie przejazd Kolejami Śląskimi tej trasy zajmuje 1 h i 11 min, Natomiast ruch dwutorowy został uruchomiony w 1881 r. Jego trasa przebiegała z Koluszek do Ząbkowic.
Fakt numer 4 – I Liceum Ogólnokształcące
1 września 1933 roku otwarto pierwszy oddział Państwowego Gimnazjum koedukacyjnego przy Państwowym Seminarium Nauczycielskim Żeńskim w Zawierciu. 1 września 1948 roku doszło do połączenia Gimnazjum i Liceum ze Szkołą Podstawową nr 2, tworząc Szkołę Ogólnokształcącą Męską Stopnia Podstawowego i Licealnego z siedzibą w budynku Szkoły Podstawowej nr 2 przy ul. Niedziałkowskiego.
Fakt numer 3 – pierwszy polski burmistrz
Stanisław Szymański zapisał się na kartach historii jako pierwszy polski burmistrz Zawiercia. Był dyrektorem fabryki Towarzystwa Akcyjnego „Zawiercie”. Zasłużył się dla miasta pracą na polu społeczno-kulturalnym, na przykład przyczynił się do budowy szkoły przy TAZ.
Fakt numer 2 – pierwsza organizacja kulturalna
Pierwszą organizacją kulturalną utworzoną na terenie Zawiercia było Towarzystwo Śpiewacze „LIRA”, które powstało w 1912 roku. Inicjatywa ta była kontynuacją działalności chóru kościelnego „Lira” założonego przez ks. Franciszka Zientarę w 1897 r.
Zdjęcie grupowe uczennic z Seminarium Nauczycielskiego. Po środku ks. B. Wajzler, St. Szymański i ks.F. Zientara. w trzecim rzędzie od lewej Kazimierz Czapla, dyrygent Tow. Śpiewaczego LIRA
Fakt numer 1 – najstarsza dzielnica Zawiercia
Kromołów liczy sobie już 828 lat, jego nazwa wywodzi się od rycerza Cromoli. Dzielnica powstała, dzięki panującemu ówcześnie księciu Bolesławowi Krzywoustemu. Pierwsza wzmianka o miejscowości została zamieszczona w bulli papieża Celestyna III 8 kwietnia 1193 roku. Ciekawostką z tej dzielnicy jest fakt, iż w 1669 r., w drodze na swoją koronację, odwiedził król Polski Michał Korybut Wiśniowiecki.
Fakty wskazują na to, że Zawiercie, pod względem historycznym, jest całkiem ciekawą krainą. Może od czasu do czasu warto usiąść z kubkiem gorącej herbaty i zgłębiać wiedzę na temat miejsca, w którym mieszkamy od urodzenia.
Martyna Urban
Odnośnie pierwszego polskiego burmistrza Zawiercia to był nim Franciszek Szymański.
w tym artykule chodzi o pierwszego POLSKIEGO burmistrza
🙂