
Prężne działania grupy TĘCZA w powiecie
Zespół wokalno-muzyczny pod nazwą „Tęcza” funkcjonuje od 2011 roku. Zespół stanowi przejaw kontynuacji tradycji pielęgnowanej od 1929 r., a zatem od roku powstania Koła Gospodyń Wiejskich w Bzowie. Pielęgnowaniem tradycji zajmowali się m.in. dziadek oraz mama Pani Toli Kołton, obecnej prowadzącej zespół, którzy w przeszłości tworzyli kapelę oraz amatorskie teatry ludowe. Prowadząca zespół opowiedziała nam o całej jego historii.
Tradycja zespołów w Bzowie istnieje od wielu lat. Jednym z nich jest właśnie zespół Tęcza, w którym każdy z obecnych członków jest powiązany z muzyką. Zamiłowanie do niej przechodziło z pokolenia na pokolenie. Część członków obecnego zespołu współpracowało w poprzednich latach z innymi, lokalnymi zespołami. Przyjęcie nazwy „Tęcza” wynika z jej symboliki, jako synonimu szczęścia i lepszego jutra.
Wiele utworów Zespołu Tęcza ma swoje korzenie w przeszłości. Mama Pani Toli Kołton pisała piosenki i wiersze i to one są inspiracją dla części utworów grupy. Ich tematyka jest różnorodna, autorka piosenek była lokalną patriotką, więc dużo w nich jest regionalizmu, wspominek, ale także wiary w nasz kraj.
Członkowie Zespołu Tęcza to starsze osoby. Inicjatywa ta jest odskocznią od tej przygnębiającej, pandemicznej atmosfery. W zespole jest jednak rodzynek – Kamil Zieliński – akordeonista, który jako osoba młoda, od ponad 5 lat jest członkiem zespołu. „Jego dziadek Krzysztof zabierał chłopca na próby zespołu i już od tamtej pory Kamil marzył, aby grać z tym ugrupowaniem i po latach tak się stało” – wspomina Pani Tola.
Zespół Tęcza występuje ze swoim repertuarem w całym województwie śląskim. Repertuar obejmuje utwory o tematyce miłosnej, patriotycznej oraz kolędy i pastorałki. Członkowie zespołu otrzymują nagrody i wyróżnienia dla zespołu jako całości, ale również jako soliści, oraz instrumentaliści. “Ogólna atmosfera podczas wszystkich tych konkursów muzycznych jest niesamowita, takie chwile jak te, wspomina się najlepiej” – mówi z sentymentem Pani Tola.
W 2021 roku grupa planuje udział we wszystkich przeglądach pieśni regionalnych. Udział w każdym konkursie jest okazją do rozwoju, realizacji pasji, marzeń oraz zdobywania kolejnych wyróżnień. W tym roku zespół obchodzi swoje 10-lecie. Pani Tola Kołton z niecierpliwością czeka na poluzowanie obostrzeń, aby móc należycie świętować Jubileusz zespołu, który jak widać, ma głęboko zakorzenioną tradycję.
Martyna Urban
Nowoczesna nazwa. Będą ich zapraszać w ciemno.