Prężne działania grupy TĘCZA w powiecie

Zespół wokalno-muzyczny pod nazwą „Tęcza” funkcjonuje od 2011 roku. Zespół stanowi przejaw kontynuacji tradycji pielęgnowanej od 1929 r., a zatem od roku powstania Koła Gospodyń Wiejskich w Bzowie. Pielęgnowaniem tradycji zajmowali się m.in. dziadek oraz mama Pani Toli Kołton, obecnej prowadzącej zespół, którzy w przeszłości tworzyli kapelę oraz amatorskie teatry ludowe. Prowadząca zespół opowiedziała nam o całej jego historii.

Tradycja zespołów w Bzowie istnieje od wielu lat. Jednym z nich jest właśnie zespół Tęcza, w którym każdy z obecnych członków jest powiązany z muzyką. Zamiłowanie do niej przechodziło z pokolenia na pokolenie. Część członków obecnego zespołu współpracowało w poprzednich latach z innymi, lokalnymi zespołami. Przyjęcie nazwy „Tęcza” wynika z jej symboliki, jako synonimu szczęścia i lepszego jutra.

Wiele utworów Zespołu Tęcza ma swoje korzenie w przeszłości. Mama Pani Toli Kołton pisała piosenki i wiersze i to one są inspiracją dla części utworów grupy. Ich tematyka jest różnorodna, autorka piosenek była lokalną patriotką, więc dużo w nich jest regionalizmu, wspominek, ale także wiary w nasz kraj.

Członkowie Zespołu Tęcza to starsze osoby. Inicjatywa ta jest odskocznią od tej przygnębiającej, pandemicznej atmosfery. W zespole jest jednak rodzynek – Kamil Zieliński – akordeonista, który jako osoba młoda, od ponad 5 lat jest członkiem zespołu. „Jego dziadek Krzysztof zabierał chłopca na próby zespołu i już od tamtej pory Kamil marzył, aby grać z tym ugrupowaniem i po latach tak się stało” – wspomina Pani Tola.

Zespół Tęcza występuje ze swoim repertuarem w całym województwie śląskim. Repertuar obejmuje utwory o tematyce miłosnej, patriotycznej oraz kolędy i pastorałki. Członkowie zespołu otrzymują nagrody i wyróżnienia dla zespołu jako całości, ale również jako soliści, oraz instrumentaliści. “Ogólna atmosfera podczas wszystkich tych konkursów muzycznych jest niesamowita, takie chwile jak te, wspomina się najlepiej” – mówi z sentymentem Pani Tola.

W 2021 roku grupa planuje udział we wszystkich przeglądach pieśni regionalnych. Udział w każdym konkursie jest okazją do rozwoju, realizacji pasji, marzeń oraz zdobywania kolejnych wyróżnień. W tym roku zespół obchodzi swoje 10-lecie. Pani Tola Kołton z niecierpliwością czeka na poluzowanie obostrzeń, aby móc należycie świętować Jubileusz zespołu, który jak widać, ma głęboko zakorzenioną tradycję.

Martyna Urban

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Back to top button