
Jak powstały upiorne budynki w powiecie?
Z powiatu zawierciańskiego znikają miejsce pełne historii i urody. Jednak kiedy zaczynają być niebezpieczne, należy działać. Mówi się, że miejsca pamiętają. Sentyment pozostaje nawet po tych brzydkich…
Korzystając ze zdjęć zamieszczonych przez Opuszczone Zaglebie FB przygotowaliśmy dzisiaj parę propozycji. Ostatnie materiały w postaci zdjęć i filmów zostały opublikowane na forum: Strażnicy Czasu „Ciągowice – ruiny dworu”.
Powyższe rysunki przedstawiają miejsce zwane: Dawną „Wartą”. Zabudowania zostały wzniesione na osiedlu „Argentyna” w Zawierciu. Dzielnica sama w sobie stanowi ciekawą opowieść, jest położona w południowo-wschodniej części miasta. Jej początki sięgają czasów jeszcze przed I wojną światową, natomiast później poprawiono jej infrastrukturę. Przejawiało się to m.in. w przemyślanym zagospodarowaniu przestrzennym. Podupadła na skutek wielkiego kryzysu, gdyż w jego następstwie zyskiwała sławę osiedla biedoty.
Ważnym wydarzeniem dla osiedla oraz związanych ze zdjęciami powyżej była budowa stadionu Warty Zawiercie. Zbudowano go przy ul. Senatorskiej w 1936 r. – czytamy w Warta Zawiercie. Prace budowlane nie ograniczały się do ukończenia boiska sportowego, były bardziej rozległe. Dotyczyły rozbudowy infrastruktury sportowej.
Boisko to było już wyposażone w szatnie, urządzenia sanitarne, zaplecze sportowe, posiadało też bieżnię, skocznię w dal, wzwyż oraz małe boisko treningowe, co umożliwiało przeprowadzanie zawodów szkolnych, spartakiad zakładów pracy oraz innych imprez sportowych. Boisko to nie miało murawy, ale nawierzchnię ziemno-żużlową i służyło „Warcie” przez 30 lat, aż do czasu wybudowania w 1966 roku stadionu Tysiąclecia Państwa Polskiego – pisze Jadwiga Sławomir Gębka, Historia klubu Warta Zawiercie.
Pisaliśmy o nim w artykule: Budowa kompleksu sportowego w Zawierciu oraz Jak zmienił się stadion 1000-lecia?
Kiedy klub sportowy „Warta” Zawiercie przeniósł się w inne miejsce, to powstała przestrzeń do zagospodarowania. Puste miejsce w centrum miasta? To nie zdarza się za często, a nawet jeśli to nie trwa długo.
W 1972 r. na terenach stadionu powstała: Spółdzielnia Inwalidów „Warta”. Był to zakład pracy zatrudniający osoby niepełnosprawne, które zajmowały się wytwarzaniem części do urządzeń elektronicznych i motoryzacyjnych. Miał status zakładu pracy chronionej. Działał w tzw. przemyśle żelaznym. Produkowano puszki do olejów i smarów oraz metalowe do nich zakrętki. Zakład ściśle współpracował z pobliską odlewnią.
Produkowano tam również puszki do olejów, smarów, a także metalowe zakrętki, końcówki przewodu zapłonowego do świec samochodowych, zasilacze do komputerów, wagi łazienkowe, wskaźniki napięcia i obwodu.
Spółdzielnia została postawiona w stan upadłości w 2000 r. Od marca 2020 r. trwała jej rozbiórka.
W powiecie zawierciańskim znajduje się więcej miejsc, które uwodzą swoim czarem lub związanymi z nimi wspomnieniami. Na zakończenie dwór w Ciągowicach – czyli przykład tego, jak znikają zabytkowe budynki…
Dom przy drodze kolejowej Łazy-Zawiercie_Opuszczone Zaglebie FB Dom przy drodze kolejowej Łazy-Zawiercie_Opuszczone Zaglebie FB2 Indsutrial z Zawiercia_Opuszczone Zaglebie FB Kirkut w Pilicy_Opuszczone Zaglebie Zawiercie – porzucone zaplecze techniczne przędzalni_2018_Opuszczone Zaglebie FB Zawiercie – samotna chata pod lasem_2017_Opuszczone Zaglebie FB
DF_platform, Dwór szlachecki Ciągowice – Część 1 – Eksploracja – Lipiec 2020, 14 lipca 2020 r.
DF_platform, Dwór szlachecki Ciągowice – Część 2 – Eksploracja piwnice i budynki gospodarcze, 27 września 2020 r.
fot. Opuszczone Zaglebie FB
Krzysztof A. Kluza