Zawierciańska odlewnia przejęta przez chińską firmę?

2 kwietnia 2021 roku wpłynął wniosek do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów od firmy Meide Group z siedzibą w Chinach w mieście Meigui, o przejęcie kontroli nad Odlewnią Zawiercie S.A. Jakie działania podjął już chiński koncern?

Na początku kwietnia do UOKiK wpłynął wniosek chińskiej firmy Meide Group:

“Ogłoszenie zamiaru koncentracji dotyczy zamiaru przejęcia przez Meide Group Co., LTD. z siedzibą w Hrabstwie Pingyin, Jinan, Prowincji Szantung przy Meide Street nr 1 w mieście Meigui w Chinach („Meide”) wyłącznej kontroli nad Odlewnia Zawiercie Spółka Akcyjna z siedzibą w Zawierciu („Odlewnia”) oraz pośrednio przejęcia kontroli nad Omega Soft Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Zawierciu („Omega”), która jest bezpośrednio, wyłącznie kontrolowana przez Odlewnię. Przejęcie wyłącznej kontroli nad Odlewnią przez Meide będzie polegać na nabyciu przez Meide – 100% akcji (odpowiadających 100% łącznej liczby głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy) Odlewni.” – czytamy na stronie UOKiK.gov.pl

Wnioskodawca tłumaczy, że jest przedsiębiorstwem high-tech, które zapewnia kompleksowe rozwiązanie dla dziedzin ochrony przeciwpożarowej, wodociągów, gazu i energii elektrycznej. Firma specjalizuje się w dostarczaniu łączników i zaworów w przemyśle płynów. Produkty wyprodukowane przez koncern mają szerokie zastosowanie handlowe, przemysłowe i infrastrukturalne. Natomiast działalność Grupy Meide jest skupiona przede wszystkim na produkcji i sprzedaży [łączników z żeliwa ciągliwego, łączników z wykładziną z tworzywa sztucznego, łączników z powłoką z tworzywa sztucznego, łączników przeciwpożarowych i łączników gazowych, łączników z żeliwa sferoidalnego, łączników rowkowanych z wykładziną z tworzywa sztucznego, łączników rowkowanych z powłoką z tworzywa sztucznego, łączników z żeliwa szarego, łączników z brązu, łączników ze stali nierdzewnej, zaworów i akcesoriów do zaworów.

Obecnie Odlewnia Zawiercie jest kontrolowana przez spółkę holdingową Supra Investments S.A. z siedzibą w Katowicach. Przypomnijmy pokrótce historię odlewni. Powstała ona w 1886, a została założona przez Ernesta Erbego. Początkowo przybrała kształt niewielkiej kuźni, przekształconej 6 lat później w zakład produkujący białe żeliwo ciągliwe. Firma stała się monopolistą na produkowane wyroby. 

Na czas I Wojny Światowej zakład został wstrzymany, wznowiony został w 1920 roku. Firma cały czas się rozwijała i eksportowała produkty na skalę światową m.in. do Turcji,  Bułgarii, Egiptu, Indii, czy Peru. W 1936 roku fabryka stała się Spółką Akcyjną o kapitale zakładowym 2,3 mln ówczesnych złotych.

Po II Wojnie Światowej “Fabryka Łączników i Wyrobów Lano – Kutych Ernest Erbe” została objęta Tymczasowym Zarządem Państwowym. Zakład cały czas powiększał nakład swoich wyrobów. W 1948 roku połączył się z okolicznym zakładem “Ferrum” otrzymując nazwę „Odlewnia Żeliwa Ciągliwego i Wytwórnia Łączników. Natomiast w 1995 roku spółka otrzymała nazwę obowiązującą do teraz, czyli „Odlewnia Żeliwa S.A.” w Zawierciu.

Przez ponad wiek odlewnia była w rękach polskich przedsiębiorców. Jaj obecny zakład kapitałowy szacowany jest na prawie 21 milionów, a teraz wahają się jej losy. Czy przejęcie odlewni będzie oznaczało zmiany w stanie zatrudnienia zakładu? Jaki będzie kierunek zmian przyszłego potencjalnego właściciela? Ile osób zostanie zwolnionych? Te pytania na razie pozostaną bez odpowiedzi.

Martyna Urban

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Back to top button