
Wyślij dziecko do biblioteki na wakacje!
Czy sierpniowe słońce oświetla kulturalnie powiat zawierciański? Jak wykorzystać letni czas na dydaktykę? Odpowiedzi udzielają działające w powiecie biblioteki.
Postanowiliśmy przygotować małe podsumowanie bibliotecznego życia. Zasadniczo tekst dotyczy wydarzeń 9-15 sierpnia, których organizatorem były wybrane biblioteki działające w powiecie, aczkolwiek informujemy także o bieżących wydarzeniach.
Biblioteka jest organizatorem czasu wolnego, dla najmłodszych i nieco starszych jej użytkowników. Korzystając z opublikowanych na platformie Facebook treści wyłania się obraz:
Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Łazach, Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Zawierciu, Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Szczekocinach oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej w Porębie.
Zacznijmy od ostatnio wymienionego miejsca i przekonajmy się, że nawet w wakacje dyskusja o książkach przyciąga wielu sympatyków.
W poniedziałek 9 sierpnia na comiesięcznym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki była omawiana książka Joanny Kruszewskiej pod tytułem „Wszystko zaczyna się”, w której przedstawione są perypetie rodziny Bialickich – czytamy w sposobach spędzania wolnego czasu w Porębie w informacjach udostępnionych przez MOK MBP Poręba FB.
We wtorek, 10 sierpnia, Miejska Biblioteka Publiczna w Porębie zajęła się wręczeniem nagród w konkursie fotograficznym pn. „Najpiękniejsze miejsce w moim mieście” oraz… czymś ekstra! Wspólnie z Katarzyną Migoń – Kasperlik, instruktorką ds. Plastyki odbyły się wakacyjne plenery malarskie.
Inną formę rozrywki zaproponowała Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Łazy. We wtorek, 10 sierpnia, wszystkich uczestników zaproszono do odbycia sentymentalnej podróży w przeszłość, do miejsc i klimatów starej zabawy. Co przygotowano? Oddajmy głos organizatorowi, który wyliczał aktywności.
Gazetowe wyścigi, zabawa słowna: co okręt wiezie?, a nawet tańce 💃 – wczorajszy dzień był pełen wrażeń! – pisała na czym polegała podróż do przeszłości Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Łazach FB.
fot. Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Łazach FB fot. Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Łazach FB fot. Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Łazach FB fot. Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Łazach FB fot. Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Łazach FB fot. Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Łazach FB fot. Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Łazach FB fot. Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Łazach FB fot. Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Łazach FB fot. Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Łazach FB fot. Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Łazach FB
Do ciekawych zajęć dojdzie we wtorek, 17 sierpnia, od godziny 15:30. Odbędą się wtedy zajęcia, których celem będzie integracja sensoryczna. Zajęcia są wartościowe, zanim przejdziemy do ich zalet wymieńmy kwestie formalne. Warsztaty skierowane są do dzieci do 6. roku życia, a poprowadzi je Katarzyna Sobieraj.
Warsztaty edukacyjne odbywają się w formule rodzinnej w ramach zadania „(Re)animujemy kulturę”, istotne w nich jest to, że poza odgrywaniem terapeutycznej roli wpływają na kreatywność dziecka.
W ich trakcie dzieci i rodzice wezmą udział w ćwiczeniach z integracji sensorycznej, angażując zmysł dotyku, wzroku i słuchu. Dowiedzą się też, dlaczego tak istotne jest dostarczanie różnych bodźców od najmłodszych lat życia dzieci – wyjaśnia na czym one będą polegać Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Łazach FB.
Dodatkowo należy podkreślić, że rodzinno-edukacyjne warsztaty w Łazach otrzymały dofinansowanie od Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu: „Partnerstwo dla książki 2021”.
fot. Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Szczekocinach FB fot. Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Szczekocinach FB fot. Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Szczekocinach FB fot. Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Szczekocinach FB fot. Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Szczekocinach FB fot. Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Szczekocinach FB
W Szczekocinach postanowiono oddać cześć… pszczołom! W związku z obchodzimy 8 sierpnia Wielkim Dniem Pszczół zorganizowano w Szczekocinach warsztaty, które odbyły się we wtorek, 10 sierpnia. Odbyły się one w godzinach: 16,00-20,00. Warsztaty pszczelarskie z miłośnikiem pszczół tak naprawdę nosiły nazwę: „poMOC pszczołom”.
fot. Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Szczekocinach FB fot. Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Szczekocinach FB fot. Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Szczekocinach FB fot. Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Szczekocinach FB fot. Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Szczekocinach FB fot. Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Szczekocinach FB fot. Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Szczekocinach FB fot. Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Szczekocinach FB fot. Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Szczekocinach FB fot. Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Szczekocinach FB
Wszystkich zainteresowanych zapraszał Klub Młodego Czytelnika w stylu Montessori do Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Szczekocinach. Organizatorzy prosili, aby zabrać ze sobą pustą plastikową butelkę, która po warsztatach miała zostać przygotowana do pełnienia nowych funkcji. Przygotowywano m.in. poidełka. Wydarzenie było połączone z degustacją zdrowego i ekologicznie przygotowanego miodu.
W środę, 11 sierpnia, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Szczekocinach opublikowała, na platformie Facebook relacje z przygotowania naturalnych kosmetyków. Warsztaty odbyły się w środę, 4 sierpnia.
fot. Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Szczekocinach FB fot. Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Szczekocinach FB fot. Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Szczekocinach FB fot. Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Szczekocinach FB fot. Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Szczekocinach FB fot. Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Szczekocinach FB fot. Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Szczekocinach FB fot. Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Szczekocinach FB fot. Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Szczekocinach FB fot. Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Szczekocinach FB fot. Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Szczekocinach FB
Dla dzieci i młodzieży biblioteki ponownie staną się placówką, do wypożyczania szkolnych lektur oraz korzystania z innych pomocy naukowych. Szczególnie latem biblioteka pełni też inne funkcje, warto przypomnieć sobie, że rola bibliotek jest zdecydowanie większa.
Na temat początków funkcjonowania biblioteki w Zawierciu pisaliśmy w tekście: Zawierciańskie początki czytelnictwa. Obecnie biblioteki dysponują innymi możliwościami technicznymi i popularyzatorskimi, nie znaczy to, że tradycyjne formy komunikacji z czytelnikiem są ignorowane. Nic bardziej mylnego! Zwłaszcza w okresie letnim należy do wszystkich korzyści biblioteki funkcję opiekuńczą.
W środę 11 sierpnia Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Zawierciu FB opublikowała
Cieszymy się, że mogliśmy spotkać się z Wami i zaproponować wakacyjne zajęcia plastyczno – kreatywne, dzięki którym uaktywniliście wyobraźnię i stworzyliście wiele ciekawych prac. Było bardzo twórczo, kolorowo i wesoło.
Odwiedziło nas kilka grup z półkolonii ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Zawierciu. Kolorowaliśmy, wycinaliśmy, przyklejaliśmy i tworzyli wspólny rysunek z ulubionymi postaciami z bajek.
Bardzo ciekawe okazały się też zajęcia kreatywne w Filii nr 10 MiPBP w Zawierciu. Tym razem zaproponowaliśmy naszym najmłodszym Czytelnikom wędrówkę do świata dinozaurów. Dzięki czemu można było dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy na ich temat. Zobaczyć specjalnie stworzoną makietę o dinozaurach oraz poznać książki dotyczące tych pradawnych stworów.
Wakacyjne zabawy z książką zaproponowała Filia nr 6 w Kromołowie. W kameralnym gronie można było pograć w ulubioną grę, wysłuchać ulubionej książeczki i doskonale się bawić. Wśród zaproponowanych gier znalazły się: Grzybobranie, usprawniające spostrzegawczość i szybkość reagowania na rozmaite sytuacje – Dobble, czy ćwicząca zręczność Yenga.
Odbyło się również lipcowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych, podczas którego rozmawiano o wrażeniach i odczuciach po lekturze książki Janusza Leona Wiśniewskiego pt. „Wszystkie moje kobiety”. Jest to tak naprawdę książka o życiu, w którym napotkane i opisane na kartach książki kobiety odgrywają większą lub mniejszą rolę. Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych odbędzie się we wtorek, 17 sierpnia. W Dziale Metodycznym Biblioteki o godzinie 11:00 rozpocznie się dyskusja poświęcona książce Katarzyny Enerlich – pt. Kwiat Diabelskiej Góry.
Krzysztof A. Kluza