
12 budynków czeka na termomodernizację. Kiedy w końcu ruszą prace?
Na początku roku Zawiercie chwaliło się pozyskaniem dofinansowania na termomodernizację kilkunastu budynków. Czas mija, a tylko niewielka część tych inwestycji została rozpoczęta. Czy remonty pozostałych budynków ruszą jeszcze w tym roku?
W styczniu miasto Zawiercie chwaliło się, że pozyskało ponad 6 mln złotych na termomodernizację aż 16 budynków. Wśród nich było sześć kamienic na ulicy Marszałkowskiej (29, 31, 39, 35, 35a i 37). Ponadto dwie na ulicy Kijowskiej (8, 10) oraz po jednej na ulicach Weneckiej 2, Zegadłowicza 14, Skłodowskiej 11 oraz Szerokiej 16. Dodatkowo, w ramach ZIT termomodernizację miały przejść remizy OSP Blanowice i OSP Łośnice, Środowiskowy Dom Samopomocy przy ulicy Krzywej oraz filia Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej przy ulicy Powstańców Śląskich.
– Dzięki ogromnym unijnym środkom budynki zmienią się nie do poznania. Oprócz poprawy ich estetyki, przeprowadzone inwestycje przyniosą także realne oszczędności. Ograniczenie zużycia paliw grzewczych, przełoży się na zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza. Podejmowane działania wynikają bezpośrednio z przyjętego Programu Rewitalizacji Obszarów Miejskich na terenie Miasta Zawiercie. Chodzi o wyprowadzanie ze stanu kryzysowego obszarów zdegradowanych pod względem społecznym, przestrzennym, gospodarczym i środowiskowym. Chcemy termomodernizować kolejne obiekty w mieście i będziemy ubiegać się o środki na ten cel – mówi Monika Polak-Pałęga z Wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego w Zawierciu
Od czasu ogłoszenia tej nowiny minęło już ponad pół roku. Mamy początek sierpnia, a o głośnych inwestycjach słychać tak naprawdę niewiele. Na jakim etapie są inwestycje, które głośno zapowiadało miasto?
– Wyłoniono już wykonawcę robót budowlanych w zakresie termomodernizacji remiz OSP w Blanowicach i Łośnicach oraz filii Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej znajdującej się przy ulicy Powstańców Śląskich. Te budynki jako pierwsze przejdą metamorfozę i zmienią swoje oblicze. Przekazano już plac budowy wykonawcy. Nie wybrano jeszcze firmy, która zajmie się termomodernizacją Środowiskowego Domu Samopomocy przy ulicy Krzywej – mówi Monika Polak-Pałęga. – Prace prowadzone na terenie czterech obiektów będą polegały m.in. na wymianie okien oraz drzwi zewnętrznych, dociepleniu ścian i dachu, wymianie instalacji centralnego ogrzewania. W trzech budynkach wymieniona zostanie instalacja elektryczna. Wyjątkiem w tym przypadku jest jedynie budynek Środowiskowego Domu Samopomocy – dodaje.
Prace remontowe trzech budynków mają zakończyć się w listopadzie tego roku. Mieszkańców najbardziej interesuje jednak kwestia termomodernizacji budynków mieszkalnych. Zastanawiają się, czy remonty zostaną przeprowadzone jeszcze przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Nic dziwnego. Każda tego typu inwestycja powoduje, że ograniczana jest ilość zużytych paliw grzewczych. Mieszkańcy Zawiercia nie wiedzą np. czy muszą kupować na zimę dużą ilość węgla. Nie chcą wydawać niepotrzebnie pieniędzy na opał. Termomodernizacja kamienic przyniosłaby spore oszczędności i mocno odciążyłaby ich domowe budżety. Podkreślają przy tym, że przepływ informacji w tej sprawie jest bardzo słaby. Nie mogą dowiedzieć się, kiedy prace modernizacyjne mogą wystartować.
W przypadku tych budynków informacja urzędników jest znacznie bardziej lakoniczna. Miasto nie ma w tym momencie informacji, kiedy dokładnie mogą ruszyć prace związane z termomodernizacją. Nie wiadomo także, kiedy zostaną zakończone. Mieszkańcy prawdopodobnie na inwestycje będą musieli jeszcze trochę poczekać. Przygotowywana jest dopiero dokumentacja projektowa.
– W przypadku dwunastu budynków jesteśmy już po wyborze wykonawców dokumentacji projektowej. Przed podpisaniem umów na roboty budowlane nie jesteśmy w stanie określić przybliżonego terminu zakończenia prac – dodaje Monika Polak-Pałęga.