Setna rocznica Bitwy Warszawskiej. Obchody także na rynku w Pilicy

W tym roku obchodzimy setną rocznicę Bitwy Warszawskiej. Powiat zawierciański zaplanował z tej okazji uroczystości w Pilicy. Rozpoczną się w najbliższą niedzielę, 16 sierpnia, o godz. 11.30 na pilickim rynku. 

Na 15 sierpnia tego roku przypada 100. rocznica Bitwy Warszawskiej. Uroczystości odbędą się także w Pilicy. Zaplanowano je na niedzielę, 16 sierpnia. Rozpoczną się o godzinie 11.30 na rynku w Pilicy. Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Dzwono-Sierbowic wykona wtedy patriotyczną pieśń „My Pierwsza Brygada”. Następnie będą wygłoszone przemówienia okolicznościowe. Nie zabraknie też rysu historycznego, który nosi tytuł “Wojna polsko-bolszewicka i udział w niej Jadwigi Arkuszewskiej – ostatniej dziedziczki Pilicy. Bitwa Warszawska, czyli cud nad Wisłą”. Przygotowano także wystawę plenerową “Ojcowie Niepodległości”.

Następnie o godzinie 12 w Kolegiacie pw. św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty zostanie odprawiona msza św. w intencji Ojczyzny, żołnierzy i uczestników wojny polsko-bolszewickiej. Po mszy na pilickim rynku odbędzie się prezentacja grupy rekonstrukcyjnej V Batalionu Strzelców Olkuskich, którzy odtworzą sylwetki żołnierzy polskich walczących w 1920 roku. Po prezentacji grupy rekonstrukcyjnej Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Dzwono-Sierbowic wykona okolicznościowy koncert. Na zakończenie dla uczestników przewidziano poczęstunek, którym będzie tradycyjna wojskowa grochówka.   

Fot. UG Pilica

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Back to top button