
Tarcza antykryzysowa w Zawierciu. Wypłacono ponad 28 mln złotych
Tarcza antykryzysowa w Zawierciu cieszyła się sporym zainteresowaniem. Do sierpnia Powiatowy Urząd Pracy wypłacił zainteresowanym podmiotom ponad 28 milionów złotych. Pandemia koronawirusa nie dotknęła mocno naszego powiatu. Bezrobocie nieznacznie wzrosło, ale zakłady uniknęły grupowych zwolnień.
Pandemia koronawirusa spowodowała, że w całym kraju mocno ucierpiała gospodarka. Grupowe zwolnienia, obniżki pensji oraz tzw. postojowe, to problemy, z którymi musiało zmierzyć się wielu mieszkańców naszego kraju. Wzrosła liczba bezrobotnych w całym kraju. Rok zaczynaliśmy z bezrobociem na poziomie 5,5 proc. Na koniec czerwca wynosiło ono już 6,1 proc. Bezrobocie w województwie śląskim wynosi natomiast 4,6 proc.
Bezrobocie w powiecie zawierciańskim. W czasie pandemii wzrosła liczba bezrobotnych
Jednym ze zjawisk związanych z pandemią koronawirusa jest rosnące bezrobocie. Nie ominęło powiatu zawierciańskiego. Na koniec stycznia 2020 roku wynosiło 6,2 proc. Na koniec czerwca wzrosło do 6,9 proc. Co ciekawe, powiat znajduje się w gronie 10 miast i powiatów z najwyższym bezrobociem w województwie śląskim. Najwyższe bezrobocie jest jednak w Bytomiu (10,7 proc.) oraz powiecie częstochowskim, powiecie żywieckim i Piekarach Śląskich (7,7 proc.).
Z danych posiadanych przez Powiatowy Urząd Pracy w Zawierciu wynika, że na koniec lipca 2020 roku zarejestrowanych było 2 884 osób bezrobotnych. Wśród nich 54,4 proc. stanowiły kobiety. W samym lipcu w powiecie przybyło 333 osób bezrobotnych. 65 z nich w urzędzie zarejestrowało się po raz pierwszy. Aż 287 osób zostało wyłączonych z ewidencji osób bezrobotnych. 140 z nich podjęło po prostu pracę.
– Sytuacja w powiecie zawierciańskim jest dość stabilna. W porównaniu z poprzednimi latami nie odnotowaliśmy bardzo dużego wzrostu ilości osób bezrobotnych. Ważnym faktem jest, że w powiecie żaden z zakładów nie zdecydował się na zwolnienia grupowe. Wygląda na to, że większość dużych pracodawców przeszło przez pandemię „suchą stopą” – mówi Andrzej Rus, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Zawierciu.
Tarcza antykryzysowa w Zawierciu. Ponad 28 mln złotych wypłaconych świadczeń
Tarcza antykryzysowa to narzędzie, które miało pomóc przedsiębiorcom przetrwać czas pandemii koronawirusa. Powiatowy Urząd Pracy w Zawierciu w ramach tarczy realizuje obecnie niskooprocentowane pożyczki z Funduszu Pracy dla mikroprzedsiębiorców do kwoty 5 tys. złotych, niskooprocentowaną pożyczkę z Funduszu Pracy dla organizacji pozarządowych do kwoty 5 tys. złotych, dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej dla przedsiębiorców samozatrudnionych, dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od nich składek na ubezpieczenie społeczne dla mikroprzedsiębiorców, małych i średnich przedsiębiorców. Ostatnią formą pomocy jest dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych od nich składek na ubezpieczenie społeczne dla organizacji pozarządowych oraz organizacji pożytku publicznego.
– W powiecie zawierciańskim było bardzo duże zainteresowanie formami pomocy w ramach tarczy antykryzysowej. Wypłaciliśmy już około 28 mln złotych dla przedsiębiorców z naszego powiatu (stan na 18 sierpnia – przyp. red.). Największym zainteresowaniem cieszyły się pożyczki dla mikroprzedsiębiorców. Tu wnioski wypełniło ponad 4,5 tys. podmiotów gospodarczych. Obecnie sporym zainteresowaniem cieszy się nowa forma pomocy, czyli pożyczki dla organizacji pozarządowych. Zgłaszają się do nas jednostki OSP, koła łowieckie oraz parafie. Kwoty wypłaconych świadczeń na pewno jeszcze wzrosną, ponieważ my cały czas wypłacamy kolejne transze wsparcia dla przedsiębiorców i organizacji pozarządowych – dodaje Andrzej Rus.
A jak procentowo wyglądały wypłaty z Powiatowego Urzędu Pracy w Zawierciu? Ponad 74 proc. wniosków dotyczyła właśnie pożyczek dla mikroprzedsiębiorców i organizacji pozarządowych. Co ciekawe, prawie połowa tych przedsiębiorców odnotowała spadek obrotów o ponad 50 proc. Kwoty wypłaconych przez PUP dofinansowań kształtują się następująco (stan na 31 lipca – przyp. red.):
- 21 369 960,6 złotych – pożyczki dla mikroprzedsiębiorców i organizacji pozarządowych (74,38 proc.)
- 5 813 336,55 złotych – dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników (19,98 proc.)
- 1 618 240 złotych – dofinansowanie kosztów prowadzenia działalności przedsiębiorców samozatrudnionych (5,56 proc.)
- 22 991,84 złotych – dofinansowanie wynagrodzenia pracowników organizacji pozarządowych (0,08 proc.)
Fot. Starostwo Powiatowe w Zawierciu. Na zdj. Andrzej Rus, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Zawierciu