Spacer historyczny po osiedlu TAZ. To miejsce w wyjątkową historią
Projekt Familoki zawitał do Zawiercia. Uczestnicy spaceru historycznego poznali historię osiedla robotniczego TAZ. Zwiedzali także Galerię Stara Łaźnia, w której zobaczyli eksponaty autorstwa Leszka Dutki oraz kryształy z zawierciańskiej huty szkła.
Projekt „Familoki”, który jest dofinansowany z środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Wcześniej jego uczestnicy poznawali historie osiedli robotniczych Zagłębia i Górnego Śląska. Często także te mniej znane historie. Spacery historyczne obejmowały m.in. Nikiszowiec, osiedle Zandka oraz osiedle Bobrek. Łącznie na liście znalazło się aż 14 osiedli robotniczych z całego województwa śląskiego.
Projekt zawitał także na Jurę Krakowsko-Częstochowską. W niedzielę, 11 października, uczestnicy zwiedzali osiedle robotnicze TAZ w Zawierciu. Spotkali się o godzinie 16 na rogu ulic Niedziałkowskiego i Kościuszki. Co ciekawe, były to głównie osoby spoza Zawiercia, które chciały poznać historię kolejnego robotniczego osiedla w województwie śląskim. Najpierw przeszli do Galerii Stara Łaźnia, po której oprowadziła ich Karolina Kindler-Skowronek, artysta plastyk, projektant i grafik, która przygotowywała galerię do otwarcia. Uczestnicy mogli zobaczyć eksponaty autorstwa Leszka Dutki, honorowego obywatela miasta Zawiercie. Sporym zainteresowaniem cieszyła się sala kryształowa, w której można zobaczyć eksponaty z zawierciańskiej huty szkła. Poznali m.in. różnicę pomiędzy szkłem prasowanym, a szkłem szlifowanym.
Następnie uczestnicy przespacerowali się ulicami osiedla robotniczego TAZ w Zawierciu. Obejrzeli m.in. budynek dawnej resursy obywatelskiej, budynek dawnego kościoła ewangelicko-augsburskiego oraz Szkołę Podstawową nr 2. Uwagę zebranych przykuł także budynek Domu Ludowego, w którym obecnie znajduje się market Biedronka. Podczas spaceru uczestnicy mogli także poznać najciekawsze fakty dotyczące historii osiedla robotniczego TAZ.
Osiedle TAZ w Zawierciu. To była perełka architektoniczna regionu