Podejrzane wiadomości… Uważaj na pomysłowość przestępców

Czego to oni nie wymyślą, aby wykraść Twoje pieniądze lub tożsamość. Kiedyś nie lada estymą cieszyli się kasiarze, czyli włamywacze wyspecjalizowani w okradaniu sejfów. Nieco później, kiedy zyskowny stał się handel walutą, popularnością cieszyli się cinkciarze. Stare to jednak dzieje, zmieniają się czasy i przestępcy potrzebują nowych umiejętności. Teraz żyjemy w cyfrowym świecie, w którym najcenniejszym zasobem staje się autentyczna informacja. Manipulowanie jej prawdziwością może przynieść krocie!


Oszuści pod rozmaitymi powodami wyłudzają nasze dane osobowe, proszą o dopłatę do opłaconego zamówienia lub zwrotu kosztów za dezynsekcje. Mimo, iż powody zmiany ceny brzmią prawdopodobnie to… Powinniśmy zachować szczególną ostrożność: najlepiej zdobyć informację o przyczynach i sprawdzić zaistniałe okoliczności w alternatywnych źródłach. Jeśli mimo to mamy wątpliwości, nie wahajmy się skonsultować z policją. Po pomoc możemy zwrócić się także do Rzecznika Praw Konsumenta.

Za przestępstwo phisingu grozi od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności 

Przestępstwo phisingu (manipulowania danymi informatycznymi w celu osiągnięcia korzyści majątkowych) jest ścigane z art. 287 Kodeksu karnego (oszustwa komputerowe) i zagrożone karą od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Mimo, że zewsząd płyną do nas informacje, aby nie klikać w nieznane linki – a już w żadnym razie takie prowadzące do serwisów bankowych! To na skutek nieszczęsnego splotu wydarzeń 40-letnia mieszkanka Zawiercia niestety tak właśnie zrobiła. Wcześniej co prawda słyszała o takiej metodzie wyłudzenia, jednak nie sądziła, że to ona padnie ofiarą oszustwa. W tym przypadku, oszukana oczekiwała na dostarczenie zamówionego towaru, gdy dostała informację o potrzebie dopłaty do przesyłki.

Błędnie założyła, że sprawy są zbieżne. Wystarczyło, aby się zalogowała z dostarczonego w trefnym mailu linka do banku, aby z jej kont znikło ponad 32 tysięcy złotych. Policja obecnie jest w trakcie czynności wyjaśniających.

Podobny mechanizm oszustwa stosują przestępcy udający firmy kurierskie. Wzywają oni odbiorcę przesyłki do uregulowania niewielkiej opłaty manipulacyjnej, za dostarczenie i zabezpieczenie paczki w czasie zagrożenia epidemią (COVID-19). Prośba o niską dopłatę ma za zadanie uśpić czujność, tak aby niczego nieświadomy klient zalogował się do swojego banku przez dostarczony mu link – jednocześnie udostępniając swoje dane wrażliwe przestępcom.

Jak się chronić przed próbami oszustwa?

Jak zabezpieczyć się przed próbami oszustwa/phisingu? Odpowiedź nie będzie ani jednoznaczna, ani wiążąca. Metody przestępców z czasem ewoluują, ale systematycznie zwiększana jest wykrywalność przestępstw. Prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem jest zachowanie zdrowego rozsądku oraz stosowanie się do obowiązującego prawa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Back to top button