
Podejrzane wiadomości… Uważaj na pomysłowość przestępców
Czego to oni nie wymyślą, aby wykraść Twoje pieniądze lub tożsamość. Kiedyś nie lada estymą cieszyli się kasiarze, czyli włamywacze wyspecjalizowani w okradaniu sejfów. Nieco później, kiedy zyskowny stał się handel walutą, popularnością cieszyli się cinkciarze. Stare to jednak dzieje, zmieniają się czasy i przestępcy potrzebują nowych umiejętności. Teraz żyjemy w cyfrowym świecie, w którym najcenniejszym zasobem staje się autentyczna informacja. Manipulowanie jej prawdziwością może przynieść krocie!
Oszuści pod rozmaitymi powodami wyłudzają nasze dane osobowe, proszą o dopłatę do opłaconego zamówienia lub zwrotu kosztów za dezynsekcje. Mimo, iż powody zmiany ceny brzmią prawdopodobnie to… Powinniśmy zachować szczególną ostrożność: najlepiej zdobyć informację o przyczynach i sprawdzić zaistniałe okoliczności w alternatywnych źródłach. Jeśli mimo to mamy wątpliwości, nie wahajmy się skonsultować z policją. Po pomoc możemy zwrócić się także do Rzecznika Praw Konsumenta.
Za przestępstwo phisingu grozi od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności
Przestępstwo phisingu (manipulowania danymi informatycznymi w celu osiągnięcia korzyści majątkowych) jest ścigane z art. 287 Kodeksu karnego (oszustwa komputerowe) i zagrożone karą od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.
Mimo, że zewsząd płyną do nas informacje, aby nie klikać w nieznane linki – a już w żadnym razie takie prowadzące do serwisów bankowych! To na skutek nieszczęsnego splotu wydarzeń 40-letnia mieszkanka Zawiercia niestety tak właśnie zrobiła. Wcześniej co prawda słyszała o takiej metodzie wyłudzenia, jednak nie sądziła, że to ona padnie ofiarą oszustwa. W tym przypadku, oszukana oczekiwała na dostarczenie zamówionego towaru, gdy dostała informację o potrzebie dopłaty do przesyłki.
Błędnie założyła, że sprawy są zbieżne. Wystarczyło, aby się zalogowała z dostarczonego w trefnym mailu linka do banku, aby z jej kont znikło ponad 32 tysięcy złotych. Policja obecnie jest w trakcie czynności wyjaśniających.
Podobny mechanizm oszustwa stosują przestępcy udający firmy kurierskie. Wzywają oni odbiorcę przesyłki do uregulowania niewielkiej opłaty manipulacyjnej, za dostarczenie i zabezpieczenie paczki w czasie zagrożenia epidemią (COVID-19). Prośba o niską dopłatę ma za zadanie uśpić czujność, tak aby niczego nieświadomy klient zalogował się do swojego banku przez dostarczony mu link – jednocześnie udostępniając swoje dane wrażliwe przestępcom.
Jak się chronić przed próbami oszustwa?
Jak zabezpieczyć się przed próbami oszustwa/phisingu? Odpowiedź nie będzie ani jednoznaczna, ani wiążąca. Metody przestępców z czasem ewoluują, ale systematycznie zwiększana jest wykrywalność przestępstw. Prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem jest zachowanie zdrowego rozsądku oraz stosowanie się do obowiązującego prawa.