
“Co skrywa Poręba? Dowiedz się podczas wirtualnego spaceru
Cyfrowe zwiedzanie miasta jest już możliwe. Wirtualny spacer po Porębie został udostępniony na platformie YouTube. Trwa ponad 15 minut i łączy dydaktykę z promocją miasta.
Nagranie “Wirtualny spacer po Porębie” zostało opublikowane 28 grudnia 2020 roku. Miejscem udostępnienia jest platforma YouTube, gdzie można obejrzeć film: https://www.youtube.com/watch?v=ghCDSmuecFw&feature=youtu.be.
Nagranie posiada walory dydaktyczne, historyczne oraz przede wszystkim promocyjne.
Jest to produkcja przygotowana przez MOK Poręba TV Produkcja, która rozpowszechniana jest na licencji Creative Commons Attribution. Dzień po swojej publikacji na YouTubie film doczekał się promocji na profilu Miejskiego Ośrodka Kultury i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Porębie.
Na początku nagrania zobaczymy najbardziej charakterystyczne widoki Poręby, np. wieżę gichtową, charakterystyczny metalowy napis “Poręba”, stojący w centrum miasta czy też kościół pod wezwaniem św. Józefa Oblubieńca NMP. Dominująca, spokojna narracja zabiera nas w podróż po historii. Dowiemy się o początkach Poręby, zwanej w 1373 roku Czarną Porębą. Ostatecznie prawa miejskie miejscowość uzyskała w 1973 roku. Materiał nie jest nudnym opracowaniem, wychodzi poza historię osadnictwa. Dowodem tego jest przedstawienie znajdującego się na jej terenie pomnika przyrody. Porębski “Bartek” to jedno z najstarszych drzew w województwie śląskim. Rośnie w tym miejscu od 1275 roku. Przez wieki był świadkiem przemian w kotlinie królowej rzek Zagłębia Dąbrowskiego – Czarnej Przemszy.
Gospodarka wodna jest ważnym fragmentem w historii Poręby. W materiale znajdziemy informacje na temat wykorzystania jej żywiołu w przemyśle. Z rozwojem przemysłowym związany jest porębski model infrastruktury mieszkaniowej. Należy zaznaczyć, że był on wyjątkowy w Zagłębiu Dąbrowskim. Kiedy na Śląsku i Zagłębiu Dąbrowskim budowano osiedla pracownicze – patrz osiedle TAZ w Zawierciu – Poręba zdecydowała się na stopniowe zmiany w budownictwie mieszkalnym. W ten sposób przekształcano rodzinną zabudowę mieszkaniową, która zmieniała się w ciągu 200 lat. Zmiany, które zostały wprowadzone do porębskiej zabudowy mieszkaniowej w tym okresie, są zauważalne również współcześnie.
W Porębie robotnicy nie mieszkali w śląskich familokach, a w koszarach. W materiale znajdziemy także wiele innych ciekawostek, np. nawiązania elementów budynków do krakowskich Sukiennic czy sztuki Podhala. Budownictwo i architektura przestrzeni jest ważną częścią materiału. Można powiedzieć, że ślady zapisane w architekturze budynków są elementem przewodnim występującym w materiale.
Małe miasteczko, mały Klub Pasjonatów Historii Lokalnej ale jest moc i świetny pomysł na promocję miasta i przekaz historyczny.