
Jak zmienił się stadion 1000-lecia?
Stadion 1000-lecia Państwa Polskiego w Zawierciu w tym roku czeka okrągła. 1 maja obiekt sportowy będzie obchodzić swoje 55-lecie. Jak przez ten czas zmienił się stadion w Zawierciu?
Po II wojnie światowej ówczesnym mieszkańcom brakowało miejsca do profesjonalnego uprawiania sportu. Władze rządzące Zawierciem postanowiły zmienić ten stan rzeczy. Podczas rozmów Komitetu Powiatowego PZPR w listopadzie 1961 r. ustalono plan na sportowy rozwój miasta. Wynikiem obrad było postanowienie wybudowania nowoczesnego ośrodku do sportu i rekreacji. Pierwotnie obiekty miały stanąć na terenach między ulicami Okrzei, Szymańskiego i Sienkiewicza.
Głównym problemem dotyczącym budowy Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zawierciu było źródło jego finansowania. Najłatwiej było uzyskać pieniądze z województwa, jednak tylko pozornie. Pomoc finansowa ze strony władz wojewódzkich była możliwa, tylko w przypadku wcześniejszego zgromadzenia połowy kosztów budowy. Mieszkańcy Zawiercia wzięli sprawy w swoje ręce. W mieście stanęły informujące o projekcie ośrodka graficzne tablice z wizualizacjami placu budowy. Autorem planu był Zbigniew Łojewski. Społecznicy przeprowadzili zbiórkę pieniędzy. Polegała ona na wyprodukowaniu ponad 87 tys. cegiełek, które w różnych nominałach sprzedawano mieszkańcom. W ten sposób zebrano potrzebne środki finansowe. Kwota zbiórki przerosła początkowe założenia komitetu. Dzięki nadwyżce gotówki plan rozszerzono o budowę, boiska do siatkówki oraz piłki ręcznej, kortów tenisowych, muszli koncertowej i stadionu.
Wiele podmiotów było zaangażowanych w prace. Inicjatywa przybrała lokalno-społeczny wymiar. Budowę rozpoczęto w 1962 r. pod kierownictwem Jerzego Czernka. Jesienią 1963 roku ukończono pływalnie. Budowa stadionu sportowego była ważna z perspektywy zbliżających się obchodów 1000-lecia Państwa Polskiego. Najcięższymi pracami związanymi z jego budową zajęła się Huta Zawiercie. Doprowadziło to do oddania stadionu – 1 maja 1966 r. – noszącego do dzisiaj nazwę “Stadion 1000-lecia Państwa Polskiego”.
Leżący w ścisłym centrum miasta, przy ulicy leśnej, obiekt powstał z widownią przeznaczoną dla 16 tysięcy widzów na stosunkowo stromych nasypach. Od początku jego zachodnia trybuna dysponuje zadaszonym centralnym sektorem, jednak pojemność sektora i stadionu mocno się zmieniała. W użyciu zachowały się jedynie zachodnie sektory oraz sektor gości na południowo-wschodnim łuku. Łącznie dają pojemność poniżej 1,5 tys. miejsc. Mówi się, że obiekt mógłby pomieścić więcej.
1 maja 2021 r. stadion będzie obchodzić swoje 55-lecie. Szczegółową historię powstawania stadionu znajdziecie w naszym wcześniejszym artykule. Jak widać z powyższych zdjęć, obiekt przeszedł ogromną zmianę. Na podstawie powyższego artykułu widać, że zawierciański stadion ma swoją historię, z której mieszkańcy powinny być dumni. To właśnie dzięki pracy ich przodków, m.in. piłkarze KP Warta Zawiercie mogą rozwijać swoją karierę sportową.
Fot. Damian Madejski / FB Retro Zawiercie
Martyna Urban
50 lat temu stadion wygladal lepiej niż teraz za rządów pana Grima wyburzono większość betonowych trybun stadion wymaga remontu i inwestycji