100-lecie parafii pw. św. Michała Archanioła w Łazach!

W listopadzie 2020 roku parafia ta obchodziła swoje 100-lecie. Z tej okazji historyk –  Jan Bugaj, wydał książkę “100 lat parafii św. Michała Archanioła w Łazach”.  O czym jest ta publikacja?

Na dzień 24 listopada 2020 roku przypadała 100 rocznica powstania parafii pw. Michała Archanioła w Łazach. Na mocy Dekretu z dnia 24 listopada 1920 roku, wydanego przez księdza biskupa ordynariusza kieleckiego Augustyna Łosińskiego, została utworzona parafia. 

Echa Łaz – Facebook

Z tej okazji Jan Bugaj, członek Społecznej Grupy Historycznej, postanowił podjąć się opracowania jej dziejów. Jak mówi autor:

,,Podjąłem się tego dzieła przede wszystkim dlatego, by było ono dla następnych pokoleń mieszkańców Łaz moim niewielkim darem i by dzieje naszej parafii nie uległy zapomnieniu. Moją inicjatywę z całego serca poparł nasz obecny ksiądz proboszcz, mgr Stanisław Wyka, który czynnie włączył się w pozyskiwanie wraz ze mną materiałów archiwalnych. Również emerytowany już, poprzedni proboszcz, ksiądz mgr Leonard Zagórski zachęcał do spisania historii naszej parafii.’’

Jan Bugaj – autor książki 

Autor książki podkreśla także, że zmobilizowały go dwa czynniki. Po pierwsze fakt, iż Jan Bugaj jest współautorem i redaktorem opracowania „Monografii Gminy Łazy”, która ukazała się w 2017 roku z okazji 50 rocznicy uzyskania praw miejskich przez nasze miasto Łazy oraz autorem opracowania pt. „Nauczyciele, żołnierze, ofiary NKWD”. Po drugie, mobilizującym czynnikiem jest fakt, iż pisarz obecnie jest emerytowanym nauczycielem historii, a jego praca była również jego hobby. Jako głównego inicjatora historycznego opracowania Pan Bugaj wyróżnia swoją rodzinę:

,,Głównymi inicjatorami i dobrymi duchami w tworzeniu tego opracowania byli moi najbliżsi. Moja żona Barbara, która dopingowała mnie w opracowaniu tego dzieła i jest korektorem tego opracowania, oraz mój syn Przemysław, który zajął się jego wydaniem. Ogromną rolę w zbieraniu materiałów i pracowaniu tekstu zawdzięczam również księdzu Stanisławowi Wyka obecnemu proboszczowi parafii Św. Michała Archanioła w Łazach’’

Publikacja została wydana w nakładzie 1000 egzemplarzy, będzie ją można nabyć w Parafii Św. Michała Archanioła w Łazach oraz Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Łazy.

Martyna Urban

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button