
Jeż w naszym ogrodzie. Jak stworzyć mu dobre warunki do życia?
Co zrobić ze znalezionym jeżem? Najlepiej zostawić go w spokoju. Jeże są gatunkiem objętym ochroną w Polsce, a ich populacja ciągle maleje. To miłe i sympatyczne zwierzęta, którym najbardziej zagraża człowiek. Coraz częściej pojawiają się na naszych posesjach w poszukiwaniu pożywienia.
Naturalnym środowiskiem dla jeży są oczywiście lasy. To w nich najczęściej natrafimy na dwa gatunki żyjącego w Polsce jeżą. Amator jednak niełatwo rozpozna różnicę między jeżem wschodnim, a zachodnim. Jeże wbrew temu, co mówią o nich bajki i kreskówki żywią się nie jabłkami, a przede wszystkim owadami. Nie pogardzą też ślimakami, dżdżownicami, jajami ptaków, małymi ssakami i płazami. Ulubionym miejscem zamieszkania jeży są lasy liściaste, starodrzewy i butwiejące pnie. Stamtąd jednak są wyganiane przez działalność człowieka, który przez opryski dba o leśna florę, ale zabija przy okazji naturalne pożywienie jeży, czyli owady.
To sprawia, że wygłodniałe zwierzęta szukają jedzenie lub innej pomocy gdzieś indziej. Często trafiają do naszych ogrodów, co powinno być dla nas dużym powodem do zadowoleniem. To bardzo pożyteczne w ogrodzie zwierzę, dzięki któremu przy okazji pozbędziemy się z naszych ogrodów ślimaków, dżdżownic, gryzoni, szarańczy i innych szkodników.
Jak możemy pomóc tym niewielkim ssakom? Oto kilka podstawowych zasad:
- Spraw, aby Twój ogród był dla jeża bezpieczny. W ogrodzeniu powinny znajdować się małe dziurki, przez które jeż będzie mógł przecisnąć się do ogródka.
- Zadbaj o to, aby w ustronnej części działki jeż znalazł materiały potrzebne do budowy zimowego schronienia, czyli miejsca, w którym spocznie do zimowego snu. Takim materiałem będą liście, gałązki drzew i kwiatów. Dobrym rozwiązaniem jest zbudowanie własnoręcznie specjalnej budki dla jeża.
- Dokarmianie jeży nie jest dobrym pomysłem. Musimy mieć na uwadze, że to dzikie zwierzęta i ułatwiając im zbytnio życie, tak naprawdę wyrządzamy im krzywdę. Inaczej jest późną jesienią. Jeśli się do tego czasu nie uda im się odpowiednio najeść, będą odwlekać zapadnięcie w zimowy sen. W takim przypadku można im podawać karmę dla kota, gotowane mięso drobiowe, jajecznicę bez przypraw i oleju.
- Zapewnienie dostępu do świeżej wody jest zawsze dobrym pomysłem. W żadnym wypadku nie podawać mleka, ponieważ jeże nie tolerują laktozy.
- Zachowaj ostrożność w wykonywaniu prac ogrodowych. Szczególnie ważne jest, aby zachować uwagę podczas koszenia trawy lub przycinania żywopłotu. Jeże często chowają się w takich miejscach. Sprawdzaj regularnie, czy te małe ssaki nie wpadły do dziur w ziemi, przewodów wentylacyjnych i innych zakamarków. Jeśli tak, zabezpiecz dłonie i delikatnie je wyciągnij. Możesz także pomóc im samodzielnie opuścić takie miejsca.
- Zabezpiecz dostęp do wodnych powierzchni np. basenów, oczek wodnych i stawów ogrodowych. W przypadku gdy jeż do nich wpadnie, to nie uda się go uratować.
- Unikaj stosowania substancji chemicznych. Pierwszym pożywieniem jeży są owady, dlatego nie można ich całkowicie eliminować z naszego ogrodu.
- Zachowaj uwagę kierując swoim pojazdem.
- Jeżeli na nasze posesji zadomowi się jeż, zapewnij mu konieczną opiekę weterynaryjną. Pęsetą możemy usuwać widoczne pasożyty. Jeśli to nie pomoże, zabierzmy go do weterynarza.
Fot. Pixabay