
Tlenek węgla – cichy zabójca. Jak się przed nim bronić?
Zatrucie tlenkiem węgla jest najczęściej spotykanym zatruciem gazowym i co roku zabiera życie wielu osobom. Najczęstszym źródłem tlenku węgla, które doprowadza do zatruć, są domowe instalacje grzewcze oraz przewody kominowe i wentylacyjne, które są wadliwe lub źle użytkowane. Zawierciańska policja przypomina, jakie zagrożenia niesie ze sobą czad.
Czad nie bez powodu nazywany jest „cichym zabójcą”. Nie ma smaku, zapachu, ani barwy. Jest niewyczuwalny. Nie powoduje szczypania w oczy i nie dusi w gardle. Tlenek węgla w układzie oddechowym człowieka wiąże się z hemoglobiną 250 razy szybciej niż tlen, blokując jego dopływ do organizmu. W wyniku ostrego zatrucia może dojść do nieodwracalnych uszkodzeń ośrodkowego układu nerwowego, niewydolności wieńcowej i zawału, a nawet do śmierć.
Policja apeluje o sprawdzanie stanu pieców i przewodów kominowych.
Objawami zatrucia tlenkiem węgla są: ból głowy, nudności, zawroty głowy, duszności, utrata przytomności. Jeśli zauważymy u kogoś te objawy należy otworzyć okna aby zapewnić dopływ świeżego powietrza wyłączyć urządzenia grzewcze, wynieś poszkodowanego w bezpieczne miejsce oraz wezwać służby ratownicze – tel. 112, 998, 999.
Metody zapobiegania zatruciom tlenkiem węgla skupiają się wokół ograniczenia ekspozycji człowieka na ten związek. W warunkach domowych należą do nich: regularna kontrola sprawności piecyków gazowych, pieców węglowych i koksowych, regularna kontrola sprawności systemów wentylacyjnych, niepozostawianie włączonego silnika samochodu w garażu, nawet gdy drzwi do garażu są otwarte, natychmiastowa wizyta u lekarza w przypadku wystąpienia objawów sugerujących zatrucie CO.
Specjaliści zalecają też instalowanie czujników czadu, które sygnalizują zagrożenie tlenkiem węgla.