TOP 5 haseł, przez które STRACISZ swoje DANE i PIENIĄDZE!

Hasła to Twoje podstawowe i w zasadzie najważniejsze zabezpieczenie w Sieci. W 2020 roku najpopularniejszym hasłem na świecie pozostawał ciąg cyfr „12345”

Według firmy zajmującej się podobnymi badaniami, NordVPN, najpopularniejszymi hasłami na świecie są „123456” i „password” (hasło). Hasła te utrzymują się w czołówce już piąty rok. Firma zaznacza, że pomimo nieustannych napomnień ekspertów ds. bezpieczeństwa cybernetycznego i prywatności cyfrowej ludzie nadal wybierają słabe i łatwe do złamania hasła.

Najpopularniejsze hasła roku 2020, które najszybciej złamią hakerzy to:

  1. 123456
  2. 123456789
  3. picture1
  4. password (hasło)
  5. 12345678

Jeśli korzystasz, z któregoś z wyżej wymienionych haseł — lepiej je zmień.

Pomożemy Ci stworzyć hasło, które zapewni Ci bezpieczeństwo. Jest kilka zasad, których musisz przestrzegać, aby nie ryzykować włamania na konto.

  • Po pierwsze nigdy nie używaj krótkich haseł. Ważne jest, aby Twoje hasło miało jak najwięcej znaków. Dzięki temu złamanie go zajmie hakerowi zdecydowanie więcej czasu, niż w przypadku kilku znaków.
  • Skomplikuj swoje hasła. Używaj wielkich i małych używając dużych i małych liter, cyfr i symboli. Najłatwiej cyberprzestępcom jest złamać hasła stworzone z pojedynczych słów słownikowych. Dobrą metodą natomiast jest stworzenie kombinacji 6 – 7 losowo wybranych słów. Kombinacja w rodzaju „zielone kocie noski małe drzemki dla lwa” jest trudna do odgadnięcia ze względu na jej długość i przypadkowość.
  • Przydatną metodą ustalania haseł jest technika mnemoniczna. Ułóż zdanie, które łatwo zapamiętasz i wykorzystaj do hasła pierwsze, drugie albo ostatnie litery każdego słowa. Na przykład ze zdania „Cztery zielone skarpety rzucone w kącie pokojumożemy użyć 4ZSrwKp, co nie będzie łatwe do zhakowania

Należy również pamiętać o tym, aby zawsze po skończonej pracy wylogować się z danej strony oraz z komputera. Dotyczy to zwłaszcza korzystania ze sprzętu w miejscu publicznym, gdzie dostęp do niego mogłyby mieć niepowołane osoby. Zapominając o wylogowaniu się w takim miejscu bardzo łatwo stać się ofiarą żartu albo utracić swoje dane. Ponadto nie dodawaj wszędzie takiego samego hasła, np. daty urodzenia albo imienia swojego czworonoga.

Pamiętaj, że silne hasło to zdecydowanie najlepsze zabezpieczenie, jakie możesz zapewnić swojemu komputerowi i swoim danym.

W ramach projektu #InternetSafety chcemy podzielić się swoją wiedzą, dlatego publikujemy cykl wiadomości o bezpieczeństwie internetowym.

W serii dowiesz się, jakie zagrożenia czekają na Ciebie w Sieci oraz jak sprawić, by codzienne surfowanie było bezpieczne. W ramach artykułów zapoznasz się z metodami ochrony prywatności w social media i poczcie elektronicznej, dowiesz się jak ochronić swoje hasła, historię przeglądarki i jak zapobiec wypłynięciu danych.

Stworzyliśmy również specjalny podręcznik, który możesz pobrać TUTAJ.  Mamy nadzieję, że ta baza wiedzy pomoże Ci bezpiecznie poruszać się po sieci.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button