
Zdrowy i aktywny senior – Fundacja Park Śląski wspiera osoby starsze.
Poczucie samotności może zwiększać u osób starszych ryzyko przedwczesnej śmierci o 14 proc. – wskazują badania przeprowadzone przez psychologa Johna Cacioppo, światowej sławy eksperta od samotności. Społeczna izolacja rujnuje zdrowie osób starszych.
Pandemia koronawirusa spowodowała, że osoby starsze po raz drugi w ciągu roku zmuszone były zamknąć się w swoich domach. Zanim to jednak nastąpiło, brali udział w zajęciach tabletowych prowadzonych przez Fundację Park Śląski. Teraz – dzięki zdobytym wtedy umiejętnościom – mogą korzystać z aktywności online. Dlatego też Fundacja zaproponowała cykl zajęć, w czasie których duży nacisk kładzie na budowanie grup wsparcia, podtrzymywanie więzi, uczenie metod radzenia sobie w sytuacjach trudnych, adaptowanie do nowej rzeczywistości, zapobieganie zaburzeniom związanym z izolacją oraz utrzymanie aktywności.
Gimnastyka usprawnia – to wiemy. Ale prócz tego zmniejsza depresję, izolację i osamotnienie. Aktywność fizyczna powoduje również wzrost liczby czerwonych krwinek, zawartości hemoglobiny, obniża poziom cukru w krwi, poprawia wentylację i pojemność płuc. Systematyczny ruch pomaga przeciwdziałać osteoporozie, poprawia pamięć i wszelkie proces umysłowe. Wydzielane podczas wysiłku endorfiny mają wpływ na zmniejszone odczuwanie bólu, a także dobry nastrój.
Regularne śmianie się powoduje, że to co dawniej było stresujące, wydaje się mało istotne, pomaga znajdować szanse i nowe możliwości, buduje coraz większą pewność, co chcesz robić.
Dlatego też mając na uwadze wszystkie plusy aktywności fizycznej, Fundacja Park Śląski zaprasza seniorów do udziału w zajęciach wywołujących dobre emocje i pozytywne skutki:
– arteterapii – poprawia stan fizyczny, umysłowy i emocjonalny,,
– jodze śmiechu – pomaga się odstresować,
– tańcu – podtrzymuje aktywność i pobudza produkcję hormonów szczęścia,
– fitness – usprawnia, zmniejsza depresję, izolację i osamotnienie.
Aby wziąć udział w zajęciach, nie trzeba wychodzić z domu. Wystarczy włączyć komputer i otworzyć facebookowy profil Fundacji Park Śląski (www.facebook.com/fundacjaparkslaski) lub projektu Zdrowy i aktywny senior.
W tym samym miejscu można znaleźć wykłady o zdrowym stylu życia (zdrowie fizyczne i psychiczne w sytuacji wywołanej epidemią i izolacją), utrzymaniu aktywności oraz instrukcje, jak korzystać z internetu, aby nie czuć się samotnym. Dodatkowym narzędziem wspierającym seniorów mających trudności lub bez dostępu do sieci są rozmowy przez telefon.
Telefon Wsparcia dla Seniorów czynny jest od poniedziałku do piątku. W godz. 10-20 dyżurują:
– Janina, Stowarzyszenie Nasze Osiedle Ścigały – 511 287 927
– Ewa, Fundacja Park Śląski – 666 031 514
Dwa razy w tygodniu dyżurują eksperci z dziedziny:
– psychologii – poniedziałek i piątek w godz. 10-13 tel. 32 444 67 71
– dietetyki – poniedziałek i piątek w godz. 13-15 tel. 32 444 67 96
– rehabilitacji – poniedziałek i piątek w godz. 15-17 tel. 32 444 67 96
Projekt „Zdrowy i aktywny senior” jest dofinansowany z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego